Šilutės rajono savivaldybės

2018 m . sausio 15 d. Katyčių pagrindinėje mokykloje ir Žemaičių Naumiesčio mokykloje – darželyje vyko pamokėlės „Infekcinės ligos ir asmens higiena“

2018 m. sausio 15 dieną vyko pamokėlės „Infekcinės ligos ir asmens higiena“ Katyčių pagrindinėje mokykloje bei sausio 2018 m. Sausio 18 ir 19 dienomis Žemaičių Naumiesčio mokykloje – darželyje, kurių tikslas – supažindinti mokinius su asmens higiena ir infekcinėmis ligomis. Pamokėlių metu prisiminėme, kad infekcinės ligos yra užkrečiamos ligos, kuriomis susergama jų sukėlėjams (bakterijoms, virusams, grybeliams, pirmuonims) patekus į organizmą ir jame toliau dauginantis. Sukėlėjai gali daugintis įsiskverbimo vietoje (lokali infekcija), o kai kurie kraujotakos ir limfinės sistemų takais išplisti po visą organizmą (sepsis, kitaip kraujo užkrėtimas). Užkrečiama liga reiškia, kad ji gali būti vieno žmogaus perduodama kitam. Skiriami 4 perdavimo būdai: kontaktinis būdas: lietimosi metu per odą, gleivines; oro lašelinis būdas: iškosint arba iškvepiant sukėlėjus; per kraują: pvz. – įkandus vabzdžiui; per virškinamąjį traktą: pvz. – maistas užterštas mikrobais.

Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti ne tik šigelioze, hepatitu A, virusinėmis žarnyno infekcijomis (rotavirusine bei norovirusine infekcija), bet ir gripu, kitomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.

Mokiniams pateikta keletas svarbių faktų apie rankų higieną. Tai: važiavote viešuoju transportu, grįžote iš darbo namo, išėjote iš tualeto, ruošiatės gaminti maistą, lankėtės ligoninėje? Neturėtų kilti klausimų, ar reikia plauti rankas. Rankas plauti būtina. Per nešvarias rankas plinta net apie 80 proc. infekcinių ligų. Minimalus rankų plovimo laikas – 20 sekundžių. Svarbu kruopščiai nuplauti nykščius ir dominuojančią ranką. Rankas geriausiai plauti šaltu ar vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo gali pažeisi rankų odą. Nepamiršti, kad rankų dezinfektantai nužudo daugumą bakterijų. Atkreipti dėmesį į tinkamą rankų nusausinimą. Nepamiršti, kad nešvarios rankos – ligų šaltinis. Visi kartu prisiminėme teisingus rankų plovimo judesius. Katyčių pagrindinėje mokykloje pamokėlę išklausė 8 klasių mokiniai. Žemaičių Naumiesčio mokykloje – darželyje išklausė 2-3 klasių mokiniai.

 

 

 

Informaciją parengė

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,

vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje

Albina Undžienė