Šilutės rajono savivaldybės

2018 m. vasario 12 dieną Katyčių pagrindinėje mokykloje vyko pamokėlė „Malonu susipažinti – paauglystė“

2018 m. vasario 12 dieną Katyčių pagrindinėje mokykloje vyko pamokėlė „Malonu susipažinti – paauglystė“, kurios tikslas – supažindinti mokinius su dažniausiai iškylančiomis problemomis paauglystėje. Pamokėlės metu 5-6 klasių mokiniai sužinojo, kad paauglystė – gyvenimo tarpsnis tarp vaikystės ir suaugusiojo amžiaus. Ji trunka nuo fizinio, lytinio brendimo pradžios iki tol, kol pasiekiama savarankiško suaugusio žmogaus socialinė padėtis. Paauglystė prasideda sparčiu augimu ir lytiniu subrendimu. Sparčios raidos laikotarpis mergaitėms prasideda apie 11-uosius, o berniukams apie 13-uosius metus.

Paprastai paauglystės amžius apima 10–18 gyvenimo metus. Ji skirstoma į ankstyvąją (10–14 m.) ir vėlyvąją (16–18 m.). Pereinamuoju laikotarpiu tampa 15-tieji metai. Paauglystės tarpsnio nustatymas yra glaudžiai susijęs su socialine, psichine ir fizine branda. Šiuo amžiaus laikotarpiu pradeda formuotis savos pažiūros į tam tikrus reiškinius, dalykus, sava nuomonė, sava vertybių sistema, požiūris apie save ir aplinkinius. Psichologiniu požiūriu paauglystė baigiasi tada, kai žmogus suranda save, susikuria savo vertybių sistemą, sugeba užmegzti ir palaikyti draugystės ir meilės santykius, numato ateities planus.

     Viena opiausių paauglių problemų – tai susirūpinimas savo išvaizda. Tačiau kuo labiau paauglys pasitiki savimi, tuo lengviau jam susidoroti su šiomis laikinomis problemomis. Paaugliui iškyla daugybė uždavinių: prisitaikyti prie savo fizinių pasikeitimų ir naujų pažintinių gebėjimų, prisitaikyti prie didėjančių reikalavimų mokykloje,suvokti savo asmenybės tapatumo jausmą,  siekti profesinių tikslų, pasiekti emocinę ir psichologinę nepriklausomybę nuo tėvų,puoselėti santykius su bendraamžiais,  priimti asmenybės vertybių sistemą bei kontroliuoti savo impulsus ir parodyti elgesio brandumą.

Kiekvienas paauglys išgyvena bene sunkiausią savo gyvenimo etapą, kuris atneša tiek gražių, tiek neigiamų akimirkų, tačiau svarbu žinoti, jog šalia kiekvieno paauglio yra žmonės, kuriems jis rūpi – mokytojai, tėvai, draugai ir t. t. Negana to, šio tarpsnio negandos tikrai praeis laikui bėgant, netgi greičiau nei manoma. Kiekvienas paauglys turi suprasti, jog jis iš tikrųjų yra unikalus ir kiekvieną problemą išspręsti nėra taip sudėtinga su aplinkinių pagalba. Svarbu neužsidaryti savyje, nebijoti kreiptis pagalbos, ir kalbėtis.

 

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,

vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje

Albina Undžienė