Šilutės rajono savivaldybės

2018 m. vasario 5 dieną Katyčių pagrindinėje mokykloje vyko pamokėlė „Burnos higiena“

2018 m. vasario 5 dieną Katyčių pagrindinėje mokykloje vyko pamokėlė „Burnos higiena“, kurios tikslas – pateikti mokiniams informaciją apie tinkamą burnos higieną ir jos svarbą.Pamokėlės metu 1-5 klasių mokiniai sužinojo, kad tinkama asmens burnos higiena padeda turėti sveikus dantis ir dantenas. Tinkama higiena yra profilaktikos priemonė, o ne gydymo būdas, būtent todėl atsakingai rūpintis burnos švara reikia pradėti, kol dar nėra jokių dantų ar dantenų pažeidimų. Burnos higiena skirstoma į individualią (asmeninę) ir profesionalią. Individuali burnos higiena – tai kasdienė asmens burnos ertmės priežiūra naudojant dantų šepetėlį, pastą, skalavimo skystį, higieninį siūlą ar tarpdančių šepetėlį ir kitas priemones.Profesionali burnos higiena – tai procedūros, atliekamos odontologo kabinete.

Dantų priežiūrai namuose yra svarbu pasirinkti tinkamą dantų pastą ir ją naudoti saikingai, pasirinkti tinkamą dantų šepetėlį, laikytis pagrindinių dantų valymosi taisyklių, taisyklingai ir reguliariai naudoti tarpdančių siūlą, rinktis natūralius burnos skalavimo skysčius, vengti labiausiai dantims kenkiančių produktų, formuoti naujus valgymo įpročius.

     Daugelis dėl skubėjimo ar kitų priežasčių burnos priežiūrai neskiria pakankamai laiko. Be to, kasdienė dantų priežiūra namuose ne visiems padeda pilnai apsaugoti dantis, nes ne visos apnašos pašalinamos dantų šepetėliu. Tinkamai neišvalius apnašų, jos sukietėja ir susidaro taip vadinami dantų akmenys. Dantų akmenys tampa puikia niša kauptis bakterijoms, kurios sukelia dantų kariesą, burnos gleivinės ir periodonto ligas. Susikaupę akmenys matomi plika akimi. Į apnašą, akmenis įsigeria pigmentinės medžiagos ir dantų spalva gali patamsėti keliais tonais, taip pat gali atsirasti blogas kvapas. Nepakankama burnos priežiūra sukuria palankią terpę infekcijų vystymuisi. Pastarųjų dešimtmečių klinikiniai tyrimai patvirtino, kad dantenų uždegimas gali būti diabeto, širdies ligų priežastimi. Todėl kiekvienam žmogui rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną bent 1–2 kartus metuose. Procedūrų dažnumas priklauso nuo akmenų kaupimosi intensyvumo, paciento skiriamo laiko ir dėmesio dantų priežiūrai, klinikinės situacijos burnoje.

 

 

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,

vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje

Albina Undžienė