Šilutės rajono savivaldybės

Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako

   Kiekvienais metais gegužės 31-ąją dieną Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) kartu su tarptautiniais partneriais mini Pasaulinę dieną be tabako. Šios dienos tikslas – apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo bei pasyvaus rūkymo sukeliamų pavojų.

   Remiantis PSO duomenimis, kvėpavimo takų sutrikimai – viena pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje, o tabakas yra laikomas pagrindiniu rizikos faktoriumi. Todėl 2019 metų Pasaulinės dienos be tabako tema – tabako sukeliami padariniai plaučiams. Šiais metais siekiama visuomenei suteikti daugiau informacijos apie tabako neigiamus padarinius plaučiams:

  • Nustatyta, kad rūkymas sukelia plaučių vėžį. Lėtinis bronchitas taip pat yra neišvengiama ilgalaikio ir reguliaraus rūkymo pasekmė. Rūkantieji dažniau serga plaučių uždegimu ir kitomis ūmiomis kvėpavimo sistemos ligomis.
  • Rūkymas didina galimybę susirgti tuberkulioze, gripu, peršalimo ligomis.
  • Rūkaliams dažniau paūmėja astma, ji sunkiau kontroliuojama.
  • Kosulys, skrepliavimas, dusulys yra nuolat rūkalius varginantys simptomai.

   Minint Pasaulinę dieną be tabako siūloma ne tik šią dieną praleisti be cigaretės, bet  ir visam laikui atsisakyti žalingo rūkymo įpročio. Kadangi nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl net ir pakeitę įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke ar elektronine cigarete, neišvengsite su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.

   Be to,  rūkydami tabako gaminius kenkiate ir aplinkiniams. Pasyvus rūkymas – tai kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru. Nerūkantysis, kurį laiką išbuvęs prirūkytoje patalpoje, gali jausti intoksikacijos požymius: galvos skausmą, pykinimą. Todėl visame pasaulyje yra kovojama už aplinką be tabako dūmų, skatinama nesitaikstyti su žalingais įpročiais.

   Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia Pasaulinę dieną be tabako paminėti kartu ir šią dieną atsisakyti tabako bei jo gaminių. Taip pat  kviečiame prisijungti prie akcijos „Obuolys vietoj cigaretės!“, kurios metu siūlome iškeisti cigaretę į obuolį ir taip rūpintis savo sveikata.

Parengė

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Dalia Juknienė

Daugiau informacijos rasite:

http://www.ntakd.lrv.lt

http://www.nerukysiu.lt

http://www.ulac.lt/