Šilutės rajono savivaldybės

KOVO 13-14 DIENOMIS ŽEMAIČIŲ NAUMIESČIO GIMNAZIJOS GARDAMO BEI DEGUČIŲ SKYRIUOSE VYKO PAMOKĖLĖS „UŽDENK KOSULĮ“

2018 m. kovo 13 – 14 dienomis Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Gardamo bei Degučių skyriuose 1-4 klasių mokiniams vyko pamokėlės „Uždenk kosulį“, kurių tikslas – pateikti mokiniams informaciją apie ligą, nuo kurios neapsaugotas niekas. Pamokėlių metu prisiminėme, kad kiekvienais metais kovo 24 d. pasaulyje pažymima Pasaulinė tuberkulioze diena. 2018 m. pasaulinės TB dienos tema – ieškoti lyderių, kurie padėtų kurti pasaulį be TB.

Nors daugelis įsivaizduoja, kad tuberkuliozė – skurdžiau gyvenančių, asocialių, blogesnes gyvenimo sąlygas turinčių žmonių liga, tačiau  nuo tuberkuliozės neapsaugotas niekas – suserga tiek turtingi, tiek vargšai, tiek vaikai ir suaugusieji.

Mokiniai supažindinti, kad tai lašeliniu būdu per orą plintanti infekcinė liga. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Liga galima užsikrėsti tik nuo žmogaus, sergančio aktyvia jos forma. Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 35 sveikų asmenų. Jei sergantysis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę. Todėl visi kartu prisiminėme, kaip reikia taisyklingai kosėti ir čiaudėti. Tuberkulioze suserga imlus (jautrus) bakterijai žmogus.

Aptarėme simptomus, kurie būdingi tuberkuliozei – tai sunkus kosulys, trunkantis 3 savaites ar ilgiau, skausmas krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimas, silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, padidėjusi kūno temperatūra (nebūna aukšta), apetito stoka, drebulys ir karščiavimas bei naktinis prakaitavimas.

Mokiniai  sužinojo, kad tuberkuliozė dažniausiai pakenkia plaučius, tačiau neretai ligos sukėlėjai per kraują išplinta į virškinamąjį traktą, šlapimo sistemą, krūtinės ląstą, kaulus ir sąnarius, akis ar odą. Nors šios tuberkuliozės formos yra neužkrečiamos, tačiau jas itin sunku diagnozuoti ir dar sunkiau gydyti.
Mokiniams patarta įsidėmėti, kad bendraujant su atvira tuberkulioze sergančiu ir nesigydančiu asmeniu, tikimybė apsikrėsti yra labai didelė, bet ja suserga tik 10 proc. apsikrėtusių asmenų. Tai lemia žmogaus imunitetas. Todėl labai svarbu sveikai gyventi, tinkamai maitintis, grūdinti organizmą, laikytis asmens higienos, vengti žalingų įpročių, streso – visko, kas silpnina organizmo atsparumą infekcijoms.

 

 

Informaciją parengė

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,

vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą mokykloje

                                                                                                       Virginija Uginčienė