Šilutės rajono savivaldybės

KOVO 24-OJI PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

Pasaulinė tuberkuliozės (TB) diena kasmet pasaulyje pažymima kovo 24-ąją. Pasaulio sveikatos organizacija šiemet kviečia ieškoti lyderių, kurie padėtų kurti pasaulį be tuberkuliozės. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos regione TB išlieka pagrindiniu visuomenės sveikatos iššūkiu. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.
Tuberkuliozės paplitimas ES šalyse palaipsniui mažėja po 4,5 proc. kasmet, Lietuvoje šis rodikliai yra panašūs ir siekia atitinkamai 4,2 proc.. Estijoje (9,6) ir Latvijoje (8,9) šis rodiklis dvigubai aukštesnis. Siekiant įgyvendinti Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslus ir „The end TB“ strategiją – įveikti tuberkuliozę, metinė rodiklio mažėjimo tendencija turėtų siekti mažiausiai 10 proc..
2016 m. Europoje registruota 290 tūkst. TB atvejų bei 26 tūkst. mirčių nuo tuberkuliozės. Dauguma (83 proc.) TB atvejų registruojami aštuoniolikoje šalių, į kurių sąrašą patenka ir Lietuva.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2016 m. Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse sergamumo tuberkulioze rodiklis siekė 10,9 atv. 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis daugiau kaip keturis kartus aukštesnis ir atitinkamai siekia 46,6 atv./100 tūkst. Aukštesnis nei Lietuvoje šis rodiklis registruotas tik Rumunijoje, kur jo atitinkama reikšmė siekia 64,7 atvejo.

Kaip plinta TB?

Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą,  kai atvira plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. TB sukėlėjas atsparus aplinkos poveikiui (dalinai pašalinamas plaunant vandeniu, valant drėgnu būdu ar siurbiant dulkių siurbliu, vėdinat), šalčiui, išdžiūvimui, rūgštims, šarmams, etilo alkoholiui. Tuberkuliozės sukėlėjas jautrus ultravioletiniams spinduliams (tiesioginis saulės spindulių poveikis turi būti ne trumpesnis kaip 2 val.), 5 % chloro junginiams, 2 % sodos tirpalams, o 100ºC temperatūroje žūva per 5-10 min.

Tuberkuliozės požymiai

Tuberkuliozė plinta oro lašiniu būdu nuo atvira tuberkulioze sergančių žmonių. Dažnai atvira plaučių tuberkulioze sergantys asmenys nesiskundžia bloga sveikata, bet gali turėti šiai ligai būdingų požymių: silpnumas, sutrikęs miegas, svorio kritimas, ilgalaikė apie 37° C temperatūra, naktinis prakaitavimas, kosulys kai skrepliuojama ilgiau nei tris savaites, atkosima kraujo, jaučiamas dusulys, kartais – krūtinės skausmai. Kiti TB būdingi simptomai priklauso nuo pakenktos organizmo vietos: jei pažeidžiami kaulai ir sąnariai – pasireiškia sąnarių pokyčiai ir skausmai, jei gerklos – užkimęs balsas ir gerklės skausmas ir kt. Pajutus šiuos simptomus, o ypač pasireiškus kosuliui, kuris trunka ilgiau nei 2 – 3 savaites, rekomenduojama pasitikrinti dėl tuberkuliozės.
Epidemiologiškai pavojinga atviroji plaučių TB forma, kai ligonis į aplinką išskiria tuberkuliozės mikobakterijas. Sveikam organizmui pavojinga ne atsitiktinė tuberkuliozės mikobakterijų dozė, o daugkartinis bakterijų patekimas į organizmą. Artimai, dažnai ir ilgai bendraujant su atvira  plaučių TB sergančiu asmeniu yra tikimybė  užsikrėsti  ir susirgti šia infekcine liga.

Tuberkulioze užsikrėtimo bei susirgimo rizika:

Pagrindiniai tuberkuliozės rizikos veiksniai: artimas ir ilgalaikis kontaktas su sergančiu atvira plaučių TB, persirgta TB, silpna imuninė sistema, dažnai pasikartojantys kvėpavimo takų ir plaučių uždegimai, cukrinis diabetas, stresas, prasta mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu bei narkotikais, vyresnis amžius, kelionės į didelio TB paplitimo šalis (Pietų Azijos regionas, Afrikos žemynas), vyriška lytis. Užsikrėtęs TB sukėlėju asmuo gali ir nesusirgti (suserga apie 10 proc. infekuotų žmonių) – tai priklauso nuo asmens imuninio atsparumo. Užsikrėtus, tačiau nesusirgus, nepasireiškia jokie klinikiniai simptomai, taip pat neišskiriamas TB sukėlėjas ir neužkrečiami aplinkiniai.

Vadovaujantis PSO rekomendacijomis, Lietuvoje laikomasi nuostatos, kad pagrindinės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės priemonės – sėkmingas sergančiųjų tuberkulioze išaiškinimas bei išgydymas, taip pat informacijos apie profilaktikos priemones teikimas visuomenei.

Tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės priemonės:

Sėkmingas sergančiųjų išaiškinimas – ankstyva ir greita tuberkuliozės diagnostika.
Išgydymas – užtikrinti kontroliuojamą gydymą, kad 85 proc. naujai atvira plaučių tuberkulioze susirgusių asmenų baigtų gydymo kursą. Ligonis nepavojingas aplinkiniams (jeigu tinkamai gydomas) jau po 2-3 savaičių gydymo.
Sergantis atvira plaučių tuberkulioze asmuo turi griežtai laikytis gydytojų nurodymų: naudoti chirurgines kaukes, kad kuo mažiau užkrečiamų aerozolių patektų į aplinką; laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo; bendrauti su aplinkiniais ne mažesniu kaip 1 m. atstumu.
Dažnas patalpų vėdinimas (natūrali ir/ar įrengta mechaninė ventiliacija) bei paviršių valymas drėgnu būdu, ligonis turi turėti atskirus indus bei higienos priemones.
Profilaktiniai skiepai BCG (BCG – bacillus Calmette-Guerin) vakcina, pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, kūdikiams.
Kasmet, teisės aktų nustatyta tvarka, profilaktiškai tikrinami 7 m. amžiaus ir rizikos grupėms priklausantys vaikai, atliekant tuberkulino mėginius.
Teisės aktų nustatyta tvarka darbuotojai, dirbantys darbą, susijusį su sveikatos priežiūra, vaikų ugdymu, paslaugomis gyventojams ir kt., privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet pasitikrinti sveikatą, ar neserga tuberkulioze.
Imuninės sistemos stiprinimas: gerai ir sveikai maitintis, laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo, vengti žalingų įpročių, dažniau būti gryname ore bei didinti fizinį aktyvumą.
Pacientų socialinių bei jų, ir su ligoniu kontaktavusių asmenų psichologinių problemų sprendimas.

Kodėl kovo 24 – oji pasirinkta kaip Pasaulinė TB diena?
Kovo 24-oji , kaip Pasaulinė TB diena, pasirinkta, todėl, kad 1882 m. šią dieną dr. Robertas Kochas paskelbė atradęs bakteriją, kuri sukelia tuberkuliozę. Būtent šis atradimas padėjo tolesnius tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo vystymo pagrindus. Vokiečių mokslininkui dr. R.Kochui už tuberkuliozės tyrimus 1905 m. įteikta Nobelio premija fiziologijos ir medicinos srityje.

Taip pat visa informacija apie tuberkuliozę pateikiama šiame vaizdo įraše.

Informaciją parengė pagal

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC),

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras

prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC)

Šilutės rajono savivaldybės

Visuomenės sveikatos biuras