Šilutės rajono savivaldybės

Lapkričio 12 diena – Pasaulinė plaučių uždegimo diena

Pažymėdami Pasaulinę plaučių uždegimo dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai ir Šilutės visuomenės sveikatos biuras primena, kad nuo šios sunkios ligos gali apsaugoti skiepai. Pasiskiepijusieji įgyja imunitetą dažniausiems plaučių uždegimo sukėlėjams Streptoccocus pneumoniae ir Haemophilus influenzae B tipo (Hib) bakterijoms.

Pasaulinė plaučių uždegimo diena kasmet minima lapkričio 12-ąją.

Lietuvoje nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai skiepijami kūdikiai, taip pat gali pasiskiepyti rizikos grupėms priskiriami asmenys. Šis rizikos grupių sąrašas išsiplės nuo 2019 m. sausio 1 d. Nuo kitų metų nemokamai pasiskiepyti galės ir širdies nepakankamumu sergantys žmonės.  Kiti tai gali padaryti savo lėšomis.


Šiuo metu nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai pasiskiepyti gali sergantieji:

 1. reumatinėmis ligomis (M02-M08, M13, M30-M36, M45, M46)
 2. 1 tipo cukriniu diabetu (E10)
 3. kitu patikslintu cukriniu diabetu (E13)
 4. 2 tipo cukriniu diabetu (E11), jeigu jiems planuojama chirurginė operacija
 5. 2 tipo cukriniu diabetu (E11), jeigu jie yra vyresni nei 65 metų ir jiems papildomai
 6. nustatyta 2 tipo cukrinis diabetas su daugybinėmis mikrokraujagyslinėmis ir kitomis patikslintomis nekraujagyslinėmis komplikacijomis (E11.71), 2 tipo cukrinis diabetas su inkstų komplikacija (E11.2), 2 tipo cukrinis diabetas su kraujotakos komplikacija (E11.5), kardiomiopatija (I42), kardiomiopatija, sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur (I43), bent viena iš širdies išeminių ligų (I20-I25), širdies nepakankamumas (I50) arba bent viena iš atitinkamų lėtinių apatinių kvėpavimo takų ligų (J40-J43, J45,-J47)
 7. sergantys kita lėtine obstrukcine plaučių liga (J44)

Pneumokokinė infekcija  – tai ūmi bakterinė infekcija, kuri plinta oro lašeliniu būdu, kai sergantis žmogus kosti ar čiaudo  bei  esant glaudžiam kontaktui su sveiku pneumokokų nešiotoju arba sergančiuoju pneumokokine infekcija.  Daugiau apie pneumokokinę infekciją skaitykite čia.

FAKTAI

 • Nuo pneumonijos kiekvienais metais miršta1,1 mln. vaikų iki 5 metų amžiaus, tai daugiau nei nuo  AIDS, maliarijos ir tymų kartu sudėjus.
 • Pneumonija, sukelta bakterijų gali būti gydoma antibiotikais, tačiau tik 30 proc. vaikų visame pasaulyje gauna reikalingus vaistus.

Pasaulio sveikatos organizacija, siekiant kontroliuoti pneumoniją, rekomenduoja:

 1. Apsaugoti vaikus nuo pneumonijos, skatinti maitinimą krūtimi ir tinkamą papildomą maitinimą.
 2. Vykdyti prevenciją, skiepijant, plaunant rankas, mažinant aplinkos taršą.
 3.  Gydyti pneumoniją, užtikrinant kiekvienam sergančiam vaikui tinkamą gydymą.

Pneumonija – plaučių audinio infekcinis pažeidimas, kuomet smulkiausios plaučių dalys (alveolės) – prisipildo uždegiminio skysčio ir sutrinka jų funkcija.

 

 

 

Informaciją parengė:

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC),

Šilutės rajono savivaldybės

visuomenės sveikatos biuras