Šilutės rajono savivaldybės

Lapkričio 13–18 d. Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė

Mūsų laikas pasitelkiant antibiotikus kovai su infekcijomis senka! Minėdamas Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ir Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus prisidėti prie antibiotikų veiksmingumo išsaugojimo, užkertant kelią infekcijų plitimui, keičiant antibiotikų paskyrimo ir vartojimo elgesį.

Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė šiemet minima lapkričio 12-18 d. Kiekvieną lapkritį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekia didinti pasaulio informuotumą apie atsparumą antibiotikams ir skatinti geriausią praktiką tarp visuomenės, sveikatos priežiūros darbuotojų ir politikos formuotojų, siekiant išvengti tolimesnio atsparumo antibiotikams  atsiradimo ir plitimo.

Atsparumo Antibiotikams  stabdymas – vienas PSO prioritetų. Parengtas Pasaulinis veiksmų planas dėl antimikrobinio atsparumo, skirtas atsparumo antibiotikams problemoms spręsti, patvirtintas 2015 m. Plano tikslas – užtikrinti, kad infekcinių ligų prevencija ir gydymas  būtų vykdomi saugiai ir veiksmingai.

Įgyvendindama pirmąjį plano tikslą PSO vykdo ilgametę kasmetinę kampaniją, kurios šūkis – „Antibiotikus vartok atsakingai“.  Šiais metais PSO nepažymi vieno konkretaus šūkio pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei paminėti, tačiau akcentuoja atkreipti dėmesį į 5 pagrindinius tikslus, nurodytus Pasaulio veiksmų plane dėl antimikrobinio atsparumo:

Pasaulinio veiksmų plano strateginiai tikslai 2018 m. Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės žinutės
  • Pagerinti supratimą apie antimikrobinį atsparumą, pasitelkiant efektyvią komunikaciją, švietimą ir mokymą.
  • Padėti žmonėms suprasti, kaip atsiranda atsparumas antibiotikams, kodėl tai kelia pavojų mūsų sveikatai ateityje ir kad kiekvienas iš mūsų gali ir turi imtis veiksmų kovai su šia problema.
  • Stiprinti priežiūrą, stebėseną ir tyrimus.
  • Mobilizuoti visas šalių laboratorijas, siekiant efektyviai įvertinti atsparių antibiotikams bakterijų paplitimą ir sudaryti bendrą pasaulio žemėlapį, kuriame atsispindėtų reali situacija.
  • Sumažinti infekcijų atvejų skaičių pasitelkiant efektyvią higieną, tinkamas sanitarines sąlygas ir infekcijų prevencijos priemones.
  • Agituoti sveikatos priežiūros sektorių, ligonines imtis tinkamų prevencinių priemonių, siekiant mažinti infekcijų skaičių.
  • Optimizuoti antimikrobinių vaistų vartojimą žmonių ir gyvūnų tarpe.
  • Skirti ir vartoti antibiotikus kai tikrai jų reikia, reguliuoti jų išdavimą tiek žmonių, tiek gyvūnų tarpe ir užtikrinti, kad jie būtų vartojami tinkamai.
  • Užtikrinti pastovias investicijas kovai su antimikrobiniu atsparumu, investuojant į naujus medicininius tyrimus, diagnostiką, vakcinas ir kitų intervencijų kūrimą.
  • Raginti šalių vyriausybes finansuoti privataus sektoriaus naujus tyrimus, įgūdžius ir technologijas, kurių šiuo metu ypatingai reikia, siekiant apsaugoti ateities kartas.

Daugiau informacijos apie Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę ir veiksmų planą antibiotikų veiksmingumui išsaugoti.

 

 

 

Informaciją parengė:

Pagal Užkrečiamųjų ligu ir AIDS centrą (ULAC)

Šilutės rajono savivaldybės

visuomenės sveikatos biuras