Šilutės rajono savivaldybės

Lapkričio 18 diena – Pasaulinė žuvusių eismo įvykiuose atminimo diena

 

„Per daug kraujo kasdien išliejama absurdiškai lenktyniaujant greičiu ir laiku…“
Popiežius Paulius VI.

 

Kasmet vis daugiau pasaulio valstybių trečiąjį lapkričio sekmadienį mini Pasaulinę kelių eismo įvykių aukų atminimo dieną. Šiemet tai – lapkričio 18 d. Ši diena skirta atminti milijonus žuvusiųjų ir sužeistųjų keliuose bei jų artimuosius ir bendruomenes, taip pat pagerbti policijos pareigūnus, medicinos personalą ir ugniagesius gelbėtojus, kurie kasdien susiduria su avarijų padariniais ir kovoja dėl žmonių gyvybių. Nelaimės ir sielvarto našta yra didžiulė, nes mirtys keliuose yra netikėtos, dauguma aukų yra jauni, darbingo amžiaus žmonės, be to, didžiosios šių nelaimių dalies galima būtų išvengti.

Pasaulinė kelių eismo įvykių aukų atminimo dienos istorija

Kelių eismo įvykių aukų atminimo dieną pirmą kartą inicijavo Jungtinės Karalystės pagalbos eismo įvykių aukoms organizacija Road Peace 1993 m. Nuo 1995 m. kelių eismo įvykių aukų atstovavimo nevyriausybinės organizacijos (toliau – NVO) kartu su Europos eismo įvykių aukų federacija pradėjo minėti šią dieną Europoje, o prisijungus Pietų Afrikos, Argentinos ir Izraelio NVO, ši diena įgavo pasaulinį mastą. Po 10 metų, 2005 m. spalio 26 d., Jungtinių Tautų Organizacija priėmė rezoliuciją, kuria kreipėsi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais trečiasis lapkričio sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose paminėti.

Pagalba kelyje – mūsų visų atsakomybė

Siekiant geriausių rezultatų būtinas sklandus tarp sektorinis bendradarbiavimas. Likviduojant eismo įvykių padarinius ypatingą svarbą turi specialiosios tarnybos – policija, ugniagesiai gelbėtojai ir greitoji medicinos pagalba. Kiekviena iš jų turi veiksmų algoritmus, pagal kuriuos vykdo savo funkcijas. Tačiau labai svarbios ir visuomenės žinios bei sąmoningumas. Pirmuosius veiksmus įvykus nelaimei kelyje turėtų atlikti jos dalyviai ar liudininkai. Būtent nuo šių žmonių reakcijos ir operatyvumo dažnai priklauso pagalbos nukentėjusiesiems sėkmė. Kuo greičiau Bendrajam pagalbos centrui numeriu 112 bus pranešta apie nelaimę, tuo greičiau atvyks gelbėjimo tarnybos. Tarnybų atvykimo trukmė skiriasi priklausomai nuo paros meto, kelių eismo, atstumo nuo artimiausios greitosios medicinos pagalbos stoties, medikų brigadų užimtumo ir pan., todėl pagalbą turi mokėti suteikti ne tik greitosios pagalbos medikai, bet ir nelaimės vietoje atsidūrę kiti eismo dalyviai. Nustatyta, kad nemažai gyvybių galėtų būti išgelbėta, jeigu pagalba nukentėjusiesiems būtų suteikta per pirmąsias 10 minučių, todėl kiekvienas būsimasis vairuotojas išklauso pirmosios pagalbos kursus, o kiekviename automobilyje privaloma turėti pirmosios pagalbos rinkinį.

Visuomenė turi būti pasiruošusi sušvelninti avarijų pasekmes ir pagerinti eismo įvykiuose sužeistų žmonių ir jų artimųjų gyvenimo kokybę. Po eismo įvykių didžiausią dėmesį reikėtų skirti veiksmams, kurie gali apsaugoti nuo išvengiamos mirties ir neįgalumo, kiek įmanoma sumažinti sužalojimo mastą ir paveiktų žmonių skaičių. Taip pat būtina užtikrinti eismo įvykiuose išgyvenusių asmenų gydymą bei integraciją į darbo rinką ir visuomenę.

Nuodugnus eismo įvykio tyrimas, kaltųjų išaiškinimas ir tinkamos bausmės skyrimas nors ir nesugrąžins gyvybės ir sveikatos aukoms bei nesumažins jų artimųjų sielvarto, tačiau užtikrins teisingumą. Tvirta, sąžininga teisinė sistema turi galimybę atgrasinti „kelių erelius“ nuo kelių eismo taisyklių pažeidimų, ugdyti eismo dalyvių sąmoningumą ir gebėjimą prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.

Pagal žuvusių žmonių eismo įvykiuose skaičių, Lietuva užima vieną iš pirmaujančių vietų tarp Europos šalių.

Būkite atsargūs keliuose, nepažeidinėkite kelių eismo taisyklių, tamsiu paros metu, ar esant blogam matomumui su savimi visada turėkite atšvaitą, arba dėvėkite šviesą atspindinčią liemenę. Tik būdami atsakingi ir atsargūs mes išvengsime nelaimių.

Branginkime kiekvieną gyvybę!!!

 

 

Informaciją parengė:

Šilutės rajono savivaldybės

visuomenės sveikatos biuras