Medikai ragina skiepytis nuo stabligės ir difterijos

    Stabligė – ūminė infekcinė liga, kurią sukelia Clostridium tetani bakterijos egzotoksinas, pažeidžiantis centrinę nervų sistemą ir sukeliantis raumenų spazmus.

    Stabligės sukėlėjas į žmogaus organizmą dažniausiai patenka per pažeistą odą, esant tiek gilioms, tiek paviršinėms žaizdoms. Šiltuoju metų sezonu, prasidėjus žemės ūkio darbams, kai aktyviai kontaktuojama su dirvožemiu, padidėja rizika susirgti stablige. Ypač pavojinga žaizdą užteršti sodo, daržo, ganyklų žeme.

    Visuotinės vakcinacijos dėka Lietuvoje registruojami tik pavieniai stabligės atvejai, tačiau šiai ligai būdingas labai didelis mirštamumas. Per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje buvo registruota 17 stabligės atvejų, iš jų – 8 mirties atvejai. Didžiąją dalį sergančiųjų sudarė 60 m. ir vyresni asmenys, kurie nebuvo skiepyti nuo stabligės ar jų imunizacijos būklė buvo nežinoma.

    Difterija – ūmi, lašiniu būdu per orą plintanti infekcija, kurią sukelia toksinus išskiriančios difterijos lazdelės ir taip sukeliančios ligos požymius, organų pažeidimus bei ligos komplikacijas, kurios gali baigtis mirtimi.

    Žmogus yra vienintelis C. diphtheriae, infekcijos šaltinis. Šia liga užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, sveikstančio ligonio ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus – kosint, čiaudint, kalbant (oro lašiniu būdu) ar su odos opų išskyromis; naudojantis asmeniniais sergančiojo daiktais, indais ar fizinio kontakto metu.

    Remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis Lietuvoje nuo   2009 m. difterijos atvejų nėra registruota, tačiau  mažėjant skiepijimo apimtims bei nuolat augant gyventojų migracijai grėsmė susirgti difterija kyla ir Lietuvos gyventojams.

    Medikai primena, kad riziką susirgti difterija ir stablige patiria neskiepyti nuo šių infekcijų, taip pat nepilnai paskiepyti asmenys ar gavusieji pilną vakcinacijos kursą, tačiau kuriems laiku neįskiepyta palaikomoji vakcinos dozė. Vyresni nei 26 metų amžiaus asmenys gali nemokamai pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Parengė

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Dalia Juknienė

Litaratūros šaltiniai:

Skip to content