Šilutės rajono savivaldybės

Pasaulinė tuberkuliozės diena

Kovo 24-oji – Tarptautinė tuberkuliozės diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.

Siekiant sumažinti užsikrėtimo TB mikobakterijomis riziką, ULAC medikai rekomenduoja:
-vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju TB;
-sergančiajam TB laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo – kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis  servetėlėmis, o panaudotas servetėles išmesti į šiukšliadėžę;
-dažnai vėdinti ir valyti patalpas;
-kuo dažniau plauti rankas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai (2019 m.) Lietuvoje tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 40 tuberkulioze (TB) susirgusių vaikų ir tai daugiau nei užpernai (30 vaikų).

Tuberkulinio mėginiai pernai padėjo išaiškinti tris vaikus, kurie sirgo itin pavojinga – atviros tuberkuliozės – forma. Užpernai tokia forma diagnozuota vienam vaikui.

2019 m. Lietuvoje tuberkulino mėginys (TM) buvo atliktas 66,9 proc. vaikų, kuriems jis turėjo būti atliktas ir tai nežymiai daugiau nei užpernai (65 proc. vaikų).

Kaip ir kiekvienais metais, daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiaisiais tuberkulioze artimoje aplinkoje – 19 atvejų. Būtent tarp bendravusių su TB sergančiais artimoje aplinkoje vaikų ir išaiškinti tie trys atvira TB sergantys vaikai.
16 TB atvejų diagnozuota vaikams, kurie dažnai sirgo viršutinių kvėpavimo takų ligomis, du TB atvejai nustatyti 7 metų amžiaus vaikų grupėje, du atvejai nustatyti vaikams iš socialinės rizikos šeimų ir vienam vaikui, sirgusiam lėtinėmis ligomis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai pažymi, kad teigiama tuberkulino reakcija  dažniausiai yra tada, kai vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau  tuberkuliozei būdingų požymių neturi. Toks vaikas neplatina tuberkuliozės bakterijų ir nėra pavojingas aplinkiniams. Ši būklė kitaip dar vadinama latentine tuberkuliozės infekcija (LTBI).

Literatūros duomenimis, asmenims, kuriems nustatyta LTBI, rizika per visą gyvenimą susirgti tuberkulioze siekia 5–10 proc. (iš jų pusė atvejų per pirmus dvejus metus).

ULAC medikai primena, kad TB infekcijos šaltinis yra sergantis atvira plaučių TB ligonis, kuris kosėdamas, čiaudėdamas ir skrepliuodamas į aplinką gausiai išskiria ligos sukėlėjus – tuberkuliozės mikobakterijas. Ši liga ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti vaikus BCG (Bacillus Calmette – Guerin) vakcina kaip galima greičiau po gimimo. Skiepijimas apsaugo mažus vaikus nuo labai sunkių ligos formų (pvz., tuberkuliozinio meningito). Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių BCG vakcina skiepijami 2–3 parų naujagimiai. Lietuvoje pastaraisiais metais paskiepijama apie 97 proc. visų naujagimių.

Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, bet ir užkirsti kelią infekcijos plitimui visuomenėje.