Šilutės rajono savivaldybės

Rugsėjo 9 – oji Vaisiaus alkoholinio sindromo diena

Rugsėjo 9 – oji Vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) minėjimo diena. Būtent ši diena pasirinkta neatsitiktinai, gydytojai primena, jog 9 nėštumo mėnesius moteris neturi vartoti nė lašo alkoholio. Net viena alkoholinio gėrimo taurė nėštumo metu gali lemti, tai kad nėščioji pagimdys VAS pažeistą vaiką. Kviečiame šią dieną paminėti kartu dalinantis informacija apie VAS bei auginant visuomenės sąmoningumą. VAS sutrikimų simbolis – raudonų batelių ženkliukas. Todėl šią dieną raginame apsiauti raudonus batus arba kojines. Tokiu būdu kiek įmanoma plačiau paskleisime žinią apie VAS, būdus jo išvengti, sužinosime, kaip padėti tiems, kurie jau turi alkoholio sukeltų pažeidimų.

Rugsėjo 9 d. (pirmadienį) 9 val. 9 min. prasidės virtuali paskaita „Raudoni bateliai“ internetu iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo Bibliotekos. Tiesioginę laidos transliaciją galima stebėti internete adresu https://www.youtube.com/watch?v=iQ60e2TZj4Q

Alkoholio žala vaisiui

Patekęs į motinos organizmą alkoholis greitai prasiskverbia per placentą ir patenka į vaisiaus audinius. Dėl to vaisiaus audiniai gauna per mažai deguonies, kuris ypač svarbus besiformuojančioms smegenims. Jei nėščia moteris nuolat geria alkoholį, sutrinka jos virškinimo sistemos veikla, silpnėja imunitetas. Tokios mamos organizmas blogiau įsisavina augančiam vaisiui būtinas medžiagas: vitaminus, aminorūgštis, mikroelementus.

Vaikai, gimę su vaisiaus alkoholiniu sindromu, pasižymi tam tikrais specifiniais bruožais:

– maža galvos apimtis (mikrocefalia);

– raukšlės akių kampučiuose;

– siauras akių plyšys;

– žema nosies nugarėlė;

– trumpa, plokščia nosis;

– plona viršutinė lūpa;

– trumpas latakas (filtras) tarp viršutinės lūpos ir nosies;

– sulėtėjęs augimas ir per mažas svoris.

Daugelyje atvejų stebimi tik maži nukrypimai nuo normalaus vystymosi spektro. Tai galioja taip pat ir elgesio savybėms bei uždelstam psichiniam vystimuisi:

– hiperaktyvumas;

– nesugebėjimas sukaupti dėmesį;

– mokymosi sunkumai;

– sutrikusi smulkioji motorika;

– nesugebėjimas prisitaikyti prie naujų sąlygų;

– uždelstas psichinis vystymasis;

– kalbos sutrikimai;

– klausos sutrikimai;

– mitybos sutrikimai.