Šilutės rajono savivaldybės

Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo dviračių žygį skirtą „Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai“ paminėti

2018 m. rugsėjo 10 dieną yra minima – Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. 2018 metų Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos šūkis – „Mažinkime savižudybes, veikdami kartu“. Šiuo šūkiu siekiama parodyti, kad kiekvienas bendruomenės narys gali padėti žmogui, turinčiam minčių apie savižudybę, bei kviečiama vienyti skirtingų bendruomenės narių pastangas.

Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, prisidėdamas prie šios dienos minėjimo 2018 m. rugsėjo 8 dieną organizavo renginį – žygį. Antrą kartą Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras prisijungė prie kitų Lietuvos regionų, taip  prisidėdamas prie savižudybių prevencijos.

Šilutėje žygis prasidėjo rugsėjo 8 d.  10.00 val. Visi norintys dalyvauti žygyje rinkosi prie Šilutės kultūros ir pramogų centro. Žygyje užsiregistravo ir dalyvavo apie 20 dalyvių įvairaus amžiaus.

Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė, visus atvykusius dalyvius pasveikino, supažindino su žygio maršrutu ir užsiėmimais.

Žygio pradžioje Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio vyr. tyrėja Nerija Ropienė dalyviams priminė saugaus eismo taisykles, važiuojant dviračiais, palinkėdama gražaus, sėkmingo ir saugaus pabūvimo kartu.

Žygio dalyviai dviračiais pajudėjo link Šilutės miesto stadiono, važiuodami dviračių takais pagal Šyšą. Šilutės miesto stadione dalyviai rinkosi klausyti paskaitos savižudybių prevencijos tema, diskutuoti, pasidalinti mintimis.

Paskaitą vedė VšĮ „Psichologinės pagalbos ir mokymo centro“ direktorė Rosita Katauskienė. Rosita Katauskienė kalbėjo, kad savižudybė – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Ją dažniausiai sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių bei aplinkos veiksnių visuma. Sunku paaiškinti, kodėl vienas žmogus žudosi, o štai kitas, atsidūręs panašioje ar net blogesnėje padėtyje, to nedaro. Taigi daugumos savižudybių vis dėlto galima išvengti. Savižudybė dabar yra viena iš svarbiausių pasaulio visuomenės sveikatos problemų. Kiekvienas žmogus turėtų mokėti atpažinti, įvertinti potencialų savižudį, teisingai su juo elgtis, surasti jam tinkamą būdą padėti.

Buvo aptariami faktai ir mitai apie savižudybes. Teisingai atsakiusiems į klausimą „faktas ar mitas?“ dalyviams, buvo perduodamos prisiminimo dovanėlės.

Mitai:

Faktai:

savižudybės neįmanoma numatyti. yra savižudybės pavojų keliančių ženklų. Prieš savižudybę daugelis įspėja apie tai savo artimuosius.
savižudžiai tikrai nori mirti. linkę į savižudybę išgyvena dvilypius jausmus: tuo pačiu metu norą gyventi ir norą mirti.

tiems, kurie turi ketinimų nusižudyti, yra sunku ir jie neturi kitos išeities.

kiekvieno žmogaus gyvenime gali būti frustracinių būsenų, bekraščio liūdesio akimirkų, bet jas įveikęs žmogus sustiprėja. Išeitis yra, tik savižudis jų nepastebi.
jei žmogus nusprendžia žudytis, tai – jo reikalas.

 

netiesa; išgelbėti žmonės yra dėkingi.

 

visi savižudžiai yra psichikos ligoniai.

 

nebūtinai, nors tuo metu žmogus apimtas bekraščio liūdesio.
savižudybė įvyksta be įspėjimo. daug savižudybių įvyksta būsenai pagerėjus, kai žmogus pasidaro energingesnis ir žvalesnis.
žmonės kurie kalba apie savižudybę nesižudo. dauguma nusižudžiusiųjų kokiais nors ženklais išreikšdavo savo ketinimus.

 Taip pat lektorė Rosita Katauskienė kalbėjo apie ženklus, kurie kelia savižudybės pavojų:

Ankstesni bandymai žudytis

Mėginimai žudytis įvyksta 10 kartų dažniau nei savižudybės. Mėginimas nusižudyti gali pasikartoti, ypač jei po pirmo mėginimo nebuvo suteikta reikiama pagalba.

Kalbos signalai

Jei žmogus kalba: „Aš noriu mirti“, „Aš einu susitikti su mirusia seserimi“, dažnai formuojama nuostata, kad tuo žmogus gali atkreipti dėmesį į save. Svarbu sužinoti, kodėl jis renkasi tokį būdą atkreipti į save dėmesį, kai yra kitokių būdų būti pastebėtam.

Mąstymo signalai

Savižudžiui būdingi mąstymo pasikeitimai. Į pasaulį žiūrima siauresniu masteliu, pasirinkimų skaičius mažėja, vartojami žodžiai: „visada“, „niekada“, „amžinai“, „tik“ ir pan. Pvz.: „Tik mama mane mylėjo“,

„Niekam aš nereikalingas…“.

Emocinės užuominos

Žmonės, linkę į savižudybę, išgyvena beviltiškumo, bejėgiškumo jausmus, išreiškia tai žodžiais: „Aš nieko negaliu pakeisti“, „Mokytoja nieko nepadarys…“. Paaugliams, kurie galvoja žudytis, atrodo, kad jie yra nevykėliai, niekam tikę.

Netikėti elgesio pokyčiai

Dažnai tai įvyksta po skausmingo įvykio gyvenime. Žmogus, linkęs bendrauti, staiga tampa uždaras ar atvirkščiai, nustoja domėtis tuo, kuo anksčiau domėjosi, kalba apie mirtį klasės draugams, mokytojams. Tos užuominos gali reikšti grėsmę, perspėjimą apie artėjančią draugo savižudybę.

Gyvybei pavojingas elgesys

Pvz.: 1) vaikas žaidė su ginklu, nors jis buvo užtaisytas, apie pavojų buvo perspėtas tėvų; 2) jaunuolis važiavo slidžiu keliu žinodamas, kad jo stabdžiai prastai veikia. Toks jų elgesys juos pražudė.

Savižudžių užrašai

Išgyvenančiųjų savižudybės krizę užrašuose yra savižudiškų minčių, užuominų, ir jų nedera perskaičius pamiršti.

Kaip galite padėti jūs?

 • Išklausyti, suprasti, ramiai reaguoti;
 • Rodyti dėmesį ir atidumą;
 • Rimtai vertinti situaciją ir rizikos laipsnį;
 • Išsiteirauti apie ankstesnius bandymus žudytis;
 • Išanalizuoti kitokias išeitis, išklausinėti
 • apie savižudybės planą;
 • Laimėti laiko, kol pavyks susitarti;
 • Pasitelkti į pagalbą kitus;
 • Pašalinti savižudybės priemones (jeigu tai
 • įmanoma);
 • Nukreipti specialisto konsultacijai.

Po paskaitos kiekvienam dalyviui buvo įteikti tušinukai, su užrašu: „Pasaulinė savižudybių prevencijos diena“ ir Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro logotipu.

Jei tave ištiko bėda, ir tu nuolat galvoji apie savižudybę, – tu esi ne vienas. Daugiau informacijos rasite čia : http://www.vpsc.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=436

Gyvenimas yra nuostabus. Reikia tik mokėti gyventi, o esant bėdai, jei žmogų ištinka emocinė krizė-nebijoti prašyti pagalbos, kreiptis pagalbos.

Nebūkime abejingi svetimo skausmui. Kartais reikia pačiam pasiūlyti pagalbą, suteikti pagalbą.

Rūpinkimės savimi ir kitais.