Šilutės rajono savivaldybės

VANDENS VARTOJIMO SVARBA VASAROS METU

Tema, kurią reikia nuolatos priminti tam, kad nenutrokštumėm kasdien bėgdami savo darbiniais tempais. Vanduo – jis sudaro 70 % mūsų organizmo tūrio, taip pat kaip ir mūsų planetoje, vanduo užima apie 70 % žemės ploto. Žmogus be maisto išgyventi gali ne vieną dieną, savaitę ar mėnesį, tuo tarpu be vandens tik savaitę. Yra teigiama, kad žmogus miršta netekęs 21% organizme esančio vandens. Per dieną per odą, žarnyną, plaučius ir inkstus netenkame nuo dešimties iki dvylikos puodelių vandens. Vasarą, karštuoju metų sezonu šis procesas vyksta dar intensyviau. Todėl nepaisant to, koks esate darbštus, veiklus ir nuolatos bėgantis žmogus, Jums BŪTINA kartu su savimi turėti vandens. Dar geriau, jei jį šalia ne tik turėsite, bet ir gersite.

Prarandame daug vandens

Kasdieną,  vykstant natūraliems organizmo procesams, netenkame vandens: šlapinimosi, prakaitavimo, net kvėpavimo bei kitų cheminių reakcijų metu. Svarbiausia yra organizme palaikyti visišką vandens balansą. Vandens trūkumas organizme sąlygoja ląstelių atsinaujinimo ir metabolizmo procesų sulėtėjimą. Tokiu būdu, nuodingos medžiagos pasilieka organizme ir vietoje to, kad ląstelės atsinaujintų, jos žūsta. Vandens stygius pasireiškia tuo, jog jaučiame nuovargį, taip pat patiriame širdies veiklos ir kraujagyslių sutrikimus. Be to, kiekvieno žmogaus organizmui reikia skirtingo kiekio vandens, priklausomai nuo prakaitavimo intensyvumo, aplinkos temperatūros, drabužių bei atmosferos drėgmės.

Maistinių medžiagų išsaugojimas

Ypač svarbu gerti vandenį daug judant, aktyviai praleidžiant laiką, sportuojant. Rekomenduojama atsigerti prieš ir po pratimų, treniruotės ar kitos aktyvios veiklos. Be to, jei daug judate, reikėtų vengti ir alkoholio. Jei nevartosite svaiginančių gėrimų bent dieną prieš sportą, išvengsite dehidratacijos. Neapdoroti vaisiai ir daržovės turėtų būti vartojami kasdien optimaliam, maistingų medžiagų kiekiui organizme palaikyti. Propaguojant aktyvų gyvenimo būdą prarandama nemažai natrio. Reikiamai jo normai palaikyti, patariama padidinti suvartojamą druskos kiekį. Po aktyvesnės fizinės veiklos yra būtina suvartoti daugiau baltymais ir angliavandeniais praturtintų maisto produktų, taip padedant atsistatyti raumenims ir palaikyti kūno hidrataciją.

Vandens vartojimas

Patariama išgerti mažiausiai 10-12 stiklinių vandens kiekvieną dieną. Vandenį gerdami anksti ryte, padedame skrandžiui ir žarnoms prasivalyti, be to, gerti reikėtų lėtai, o esant karščiui tai reikėtų daryti trumpais ir dažnais intervalais. Vidiniai organai prisitaiko prie kūno temperatūros, kurį laiką laikydami nedidelį kiekį vandens. Nerekomenduotina gerti likus kelioms valandoms prieš miegą, antraip jūsų akys ryte bus paburkusios. Naudinga reguliariai valgyti vandeningumu pasižyminčias daržoves bei vaisius. Be to, karštą vasaros dieną, labai svarbu šalia savęs turėti vandens. Jei mėgstate saldžius gėrimus, vandenį sumaišykite su keliais lašais sirupo arba paskaninkite jį citrinos griežinėliu, mėta, agurku. Nuolatos sekite, kiek vandens ir apskritai skysčių suvartojate kasdien.

Kodėl tai taip svarbu?

2/3 mūsų kūno tūrio sudaro vanduo. Jis yra svarbiausias elementas mūsų gyvenime, nes būtent vanduo stipriausiai veikia mūsų savijautą, sveikatą bei kūną. Vanduo valo organizmą, be to, jis yra daugelio maistinių medžiagų tirpiklis. Medžiagoms ištirpus vandenyje, lengvai jas pasisaviname. Vandens kiekis padeda palaikyti elastingą ir sveiką odos būklę ir neleidžia sparčiai formuotis raukšlėms. Taip pat, esant pakankamam skysčių kiekiui, yra palaikoma normatyvi kūno temperatūra, o tai yra ypač svarbu daug judant karštame ore. Vanduo palaiko tinkamą kraujo cirkuliaciją, pašalina karštį nuo vidinių organų, taip apsaugodamas organizmą nuo saulės smūgio. Taip pat sutepa sąnarius, stuburo smegenis ir daugelį kitų švelniųjų audinių. Tai tėra maža dalis, mūsų sveikatą vandeniu palaikančių, aspektų.

Sultingi vaisiai ir sveika daržovių sriuba

Gali būti, kad esate vieni iš tų, kurie nemėgsta gerti daug vandens, tuomet išgerkite tiek, kiek galite. Likusią skysčių dalį pasisavinkite iš sultingų vaisių. Tai gali būti apelsinai, citrinos, obuoliai, melionai ar arbūzai. Tokiu būdu aprūpinsite savo organizmą papildomu kiekiu vandens, tuo pat metu gausite ir vitaminų.

Kūną papildyti vandeniu taip pat galima ir skystu maistu. Jei esate vienas iš tų, kurie dievina sriubas, šis būdas Jums patiks. Kiekvieną dieną į savo meniu įtraukdami šviežių daržovių sriubą, pripildysite organizmą vandens atsargomis, bei daržovėse esančiomis, maistingomis medžiagomis, kurios yra labai naudingos mūsų kūnui.

Atsirinkite gėrimus

Ekspertai pataria visus skoniais pripildytus gėrimus, net ir vaisių kokteilius keisti vandeniu. Vaisiai suteikia momentinės energijos, bet tai gali būti ne taip efektyvu, kaip tikimės. Daugelis vaisių turi daug kalorijų, o tai skatina svorio augimą. Todėl net ir kompensuojant vandens tūrį, valgydami vaisius turime tai daryti saikingai. Vaisiai ir jų sultys pakelia cukraus lygį kraujyje ir šlapime, o tai gali sąlygoti tokias lygas kaip diabetas. Kavoje, arbatoje ir kai kuriuose gazuotuose gėrimuose, pavyzdžiui – energetiniuose, yra gausu kofeino.  Pastarasis veikia kaip diuretikas, dėl kurio iš mūsų organizmo skysčiai yra išvaromi. Taigi, tokių gėrimų suvartojimą reikėtų sumažinti bent jau vasaros metu.

Užkirskime kelią troškuliui

Jei jaučiate troškulį, neslopinkite ir neignoruokite jo. Pajutus troškulio jausmą – atsigerkite vandens iš karto. Be to, patariama gerti vandenį reguliariai, o ne laukti, kol pajusite skysčių trūkumo požymius (džiūna burna, trūksta energijos, sausėja lūpos ar pan.) Kai jaučiate kurį nors iš šių, kūno siunčiamų signalų, tai reiškia, kad Jūsų organizmui jau trūksta vandens.